28 July 2014
28 July 2014,
 Off

Náklady na založení nové společnosti s ručením omezeným, které v současnosti začínají na 11 tisících korun (a podle České asociace podnikatelů se pohybují dokonce kolem 20 tisíc korun), by se rozhodnutím Evropské komise měly snížit na zhruba 100 eur (přepočtem dle aktuálního kurzu asi 2 800 korun), tedy na částku, kterou komise stanovila jako maximální pro všechny státy Evropské unie.

Podle informací serveru iHNed.cz připravuje Ministerstvo spravedlnosti novelu zákona, která by výrazně snížila soudní a další poplatky související se založením firmy. Snížení nákladů nařídila Evropská komise a splnění tohoto požadavku je údajně jednou z předběžných podmínek pro čerpání dotací ze strukturálních fondů EU. Česká republika – kvůli pohyblivému kurzu – stanovila jako maximální hranici 3 tisíce korun.

Kromě soudních poplatků, které v současné době dosahují 6 000 korun, by se měly do budoucna změnit také notářské poplatky (nyní minimálně 4 tisíce korun bez DPH). Kromě toho musí zakladatel či zakladatelé firmy zaplatit také tisícikorunový správní poplatek za ohlášení živnosti Živnostenskému úřadu.

Zda se bude nařízení Evropské komise týkat také akciových společností, není podle serveru iHNed.cz jisté. Z textu to údajně nevyplývá. Podle mluvčí Ministerstva spravedlnosti to však není vyloučené.

Zdroj: iHNed.cz, 28. 7. 2014

Comments are closed.